תהליך הרישום והקבלה כללי

קבלה לישיבה תיכונית

לפי הנחיות משרד החינוך, הקבלה למוסדות תיכוניים מבוססת על:

  1. ציוני התעודה של סוף כתה ז' ומחצית ראשונה של כתה ח'
  2. ראיון אישי.

בחלק מהמוסדות הפנימייתיים מתקיימת במהלך ימי הרישום בחינה ביהדות.

 

ימים פתוחים

על מנת לאפשר לתלמידים להתרשם ולהכיר את המוסדות השונים, הישיבות התיכוניות מקיימות ימים פתוחים וערבי היכרות, רובם בחודשים טבת-שבט (דצמבר-ינואר). 

ישנם מוסדות שמקיימים מפגשי היכרות משותפים לבנים ולהורים, ואחרים עורכים ערבי היכרות להורים וימים פתוחים בנפרד לתלמידים.

ישנן ישיבות תיכוניות שקובעות מראש מספר תאריכים של ימים פתוחים לציבור הרחב שאליהם לעתים יש צורך להירשם מראש, מוסדות אחרים מבקשים מהמתעניינים ליצור קשר ולתאם זמן לביקור התרשמות אישי.

כדי לדעת מתי מתקיימים ימים פתוחים לישיבות התיכוניות שבהן אתם מתעניינים, מומלץ לעקוב באינטרנט. בתקופת הרישום מתפרסמים באתר הישיבות התיכוניות תאריכי ימים פתוחים בישיבות תיכוניות נבחרות.

 

הרשמה באתר הרישום הארצי

כל התלמידים שמעוניינים ללמוד במוסד פנימייתי (החל מכתה ט') חייבים להירשם באתר הרישום הארצי של מנהל החמ"ד במשרד החינוך, במשך תקופת הרישום שנמשכת כחודש, בסביבות ינואר (טבת-שבט).  התהליך נועד לייצר הסדרה של נושא הרישום ברמה הארצית ולהנגיש מידע לתלמידים אודות התהליך כולו.

תאריך פתיחת אתר הרישום וקישור לאתר יפורסמו כאן עם קבלת ההנחיות ממשרד החינוך.

בהרשמה באתר הרישום הארצי של משרד החינוך ההורים מגישים בקשה לרישום למוסד פנימייתי, ובנוסף כל תלמיד בכיתה ח' נדרש להירשם לכל הפחות גם למוסד חינוך אחד באזור מגוריו, כתנאי לביצוע הגשת בקשה להרשמה למוסד פנימייתי ארצי.

בתהליך ההרשמה באתר נדרש כל תלמיד לבחור 3 מוסדות שבהם הוא מעוניין.

בקשת הרישום ממולאת על ידי ההורים והבן בלבד, וצריכה לכלול פרטים אישיים של התלמיד, בחירת 3 מוסדות מבוקשים להרשמה, וכן לצרף מסמכים: תעודות כיתה ז-ח, תמונה, ואבחונים אם ישנם. הנחייה מסודרת בנוגע לצירוף מסמכים אלו תקבלו תוך כדי הרישום באתר החמ"ד.

במהלך תקופה זו יתכן שתרצו לבקר בימים פתוחים במוסדות שונים ולהתרשם מהם. אם שיניתם את דעתכם לגבי 3 המוסדות המבוקשים תוכלו להיכנס לאתר הרישום ולשנות את בחירתכם, עד לתאריך סגירת האתר בסוף ינואר.

לאחר שהגשתם בקשות רישום באתר הארצי, ולפעמים גם בטרם הסתיימה תקופת הרישום באתר, תקבלו זימון לראיון מאחד או יותר מהמוסדות שאליהם נרשמתם. הראיונות מתקיימים בסביבות חודש שבט (ינואר-פברואר), תאריכים מדוייקים יתפרסמו סמוך לפתיחת הרישום.

בסיום התהליך מקבל כל תלמיד הודעה על קבלתו ללימודים באחת מ-3 האפשרויות שנבחרו על ידו.

במקרה שתלמיד לא התקבל לאף אחד מהמוסדות שאליהם התראיין, המידע מהמוסדות יגיע למשרד החינוך עוד בטרם שליחת התשובות להורים, על מנת לטפל במקרים אלה ולאפשר לתלמיד אופציה נוספת לפני יום מתן התשובות לכלל התלמידים.

לפי הנחיות משרד החינוך מתן התשובות מכל בתי הספר לכל התלמידים אמור להתבצע ביום אחד לכל התלמידים בארץ – בדרך כלל בחודש אדר (סוף פברואר) – תאריך מדוייק יעודכן סמוך לפתיחת הרישום.

ההורים נדרשים לאשר את הרשמת בנם למוסד שבחרו (ולבטל הרשמות כפולות) בתוך כשבועיים מזמן קבלת התשובות.

במקרה של קבלה ליותר ממוסד אחד או במקרה של המשך לימודים במוסד שש-שנתי קיים, יישמר מקום לתלמיד המתקבל עד לתאריך זה בלבד. לאחר מכן ובמידה ולא בוצע רישום בפועל, יתקבלו תלמידים בסטטוס "ממתינים" עד לתאריך שייקבע.

התשובות לממתינים יינתנו גם הן בתאריך אחיד.

ראיון אישי

המוסדות מזמנים אליהם על פי שיקול דעתם את התלמידים המבקשים להירשם אליהם, לראיון אישי ולהיכרות עם המקום.

בחלק מהישיבות התיכוניות מקיימים בנוסף לראיון האישי גם מבחן בגמרא ו/או מבחן במושגים ביהדות או בידע כללי. בנוסף מתקיים לעיתים גם ראיון קבוצתי או משימה קבוצתית. הנחיות ספציפיות לגבי המבחנים והראיונות תקבלו מכל מוסד שאליו נרשמתם.

פרטים נוספים על ראיונות לישיבות תיכוניות וכיצד להתכונן אליהם, תוכלו לקרוא כאן

בסיום התהליך מקבל כל תלמיד הודעה על קבלתו ללימודים באחת מ-3 האפשרויות שנבחרו על ידו.

 

סיוע וליווי בתהליך הרישום והבחירה

ליווי התלמידים בתהליך הבחירה והרישום הינו חלק ממשימת המוסד החינוכי בו לומד התלמיד בכיתה ח'. יועצים חינוכיים, מחנכי כיתה ח' ומנהלי מוסדות החינוך נדרשים על ידי משרד החינוך ללוות ולסייע לכל תלמיד עד למציאת פתרון מיטבי ושיבוץ למוסד שמתאים עבורו.

כמו כן במקרה שתלמיד לא התקבל למוסד שאותו רצה, צוותי החינוך יכולים לסייע לו לערער על ההחלטה או להשתבץ למוסד מתאים אחר.

בכל התהליך ניתן ומומלץ לשתף ולהתייעץ עם יועץ ביה"ס וצוות החינוך והניהול, שיוכלו ללוות אתכם בהתלבטות, בבחירת עדיפויות ובמציאת מענה לשיבוץ מתאים בחמ"ד.

הורים לילדים המתמודדים עם אתגרים בתחום הלימודי, ההתנהגותי או החברתי, הזקוקים לייעוץ מקצועי והכוונה אישית למציאת סוג המסגרת המתאים לבנם – מוזמנים לפנות אלינו להכוונה וייעוץ אישי.

 

שיתוף ב whatsapp
שתף בווטסאפ