תהליך הרישום והקבלה לישיבות תיכוניות 2024 (לקראת תשפ"ה)

קבלה לישיבה תיכונית

לפי הנחיות משרד החינוך, הקבלה למוסדות תיכוניים מבוססת על:

  1. ציוני התעודה של סוף כתה ז' ומחצית ראשונה של כתה ח'
  2. ראיון אישי.

בחלק מהמוסדות הפנימייתיים מתקיימת במהלך ימי הרישום בחינה ביהדות.

ימי היכרות, ימים פתוחים וראיונות

על מנת לאפשר לתלמידים להתרשם ולהכיר את המוסדות השונים, הישיבות התיכוניות מקיימות ימים פתוחים ומפגשי היכרות, בדרך כלל מתחילת חודש ינואר (טבת-שבט). 

ישנם מוסדות שמקיימים מפגשי היכרות משותפים להורים ולבנים, ואחרים עורכים ערבי היכרות להורים וימים פתוחים בנפרד לתלמידים.

במקרים רבים מתקיימים מפגשי היכרות ב"זום".

בתקופת הרישום מתפרסמים באתר הישיבות התיכוניות תאריכי ימי היכרות בישיבות תיכוניות נבחרות.

הרשמה באתר הרישום הארצי

כל התלמידים שמעוניינים ללמוד במוסד פנימייתי (החל מכתה ט') חייבים להירשם באתר הרישום הארצי של מנהל החמ"ד במשרד החינוך, במשך תקופת הרישום שנמשכת כחודש.  התהליך נועד לייצר הסדרה של נושא הרישום ברמה הארצית ולהנגיש מידע לתלמידים אודות התהליך כולו.

השנה (תשפ"ד) תאריכי הרישום באתר הרישום של החמ"ד הם החל יום חמישי ט"ו בשבט (25.1) ועד יום ראשון ט"ז אדר א' (25.2).

לאתר הרישום הארצי לחצו כאן (האתר יהיה פעיל החל מתאריך פתיחת הרישום בלבד).

** שימו לב לא להתבלבל – אתר הרישום הארצי של מנהל החמ"ד מופעל על ידי משרד החינוך, ההרשמה מתבצעת שם בלבד!  (ולא באתר שלנו yeshivot.co.il שהינו אתר פרטי שמטרתו להביא מידע לציבור בלבד).

בהרשמה באתר הרישום הארצי של משרד החינוך ההורים מגישים בקשה לרישום למוסד פנימייתי, ובנוסף כל תלמיד בכיתה ח' נדרש להירשם לכל הפחות גם למוסד חינוך אחד באזור מגוריו, כתנאי לביצוע הגשת בקשה להרשמה למוסד פנימייתי ארצי.

בתהליך ההרשמה באתר נדרש כל תלמיד לבחור 3 מוסדות שבהם הוא מעוניין.

בקשת הרישום ממולאת על ידי ההורים והבן בלבד, וצריכה לכלול פרטים אישיים של התלמיד, בחירת 3 מוסדות מבוקשים להרשמה, וכן לצרף מסמכים: תעודות כיתה ז-ח, תמונה, ואבחונים אם ישנם. הנחייה מסודרת בנוגע לצירוף מסמכים אלו תקבלו תוך כדי הרישום באתר החמ"ד.

במהלך תקופה זו רצוי מאד להשתתף בימים פתוחים במוסדות שונים ולהתרשם מהם. אם שיניתם את דעתכם לגבי 3 המוסדות המבוקשים תוכלו להיכנס לאתר הרישום ולשנות את בחירתכם, עד לתאריך סגירת האתר.

לאחר שהגשתם בקשות רישום באתר הארצי, תקבלו זימון להיכרות וראיון מאחד או יותר מהמוסדות שאליהם נרשמתם. הראיון עשוי להתקיים במהלך ביקור היכרות במוסד, או באמצעות "זום".

בסיום התהליך מקבל כל תלמיד הודעה על קבלתו ללימודים באחת מ-3 האפשרויות שנבחרו על ידו.

במקרה שתלמיד לא התקבל לאף אחד מהמוסדות שאליהם התראיין, המידע מהמוסדות יגיע למשרד החינוך עוד בטרם שליחת התשובות להורים, על מנת לטפל במקרים אלה ולאפשר לתלמיד אופציה נוספת לפני יום מתן התשובות לכלל התלמידים.

לפי הנחיות משרד החינוך מתן התשובות מכל בתי הספר מתבצע ביום אחד לכל התלמידים בארץ – השנה יום מתן התשובות הוא יום חמישי י"ח אדר ב' (28.3) בשעה 16:00.

ההורים נדרשים לאשר את הרשמת בנם למוסד שבחרו (ולבטל הרשמות כפולות) עד לתאריך יום ראשון כ"ח אדר ב' (7.4).

במקרה של קבלה ליותר ממוסד אחד או במקרה של המשך לימודים במוסד שש-שנתי קיים, יישמר מקום לתלמיד המתקבל עד לתאריך זה בלבד. לאחר מכן ובמידה ולא בוצע רישום בפועל, יתקבלו תלמידים בסטטוס "ממתינים".

התשובות לממתינים יינתנו גם הן בתאריך אחיד – יום ראשון ו' ניסן (14.4).

ראיון אישי

המוסדות מזמנים אליהם על פי שיקול דעתם את התלמידים המבקשים להירשם אליהם, לראיון אישי ולהיכרות עם המקום.

בחלק מהישיבות התיכוניות מקיימים בנוסף לראיון האישי גם מבחן בגמרא ו/או מבחן במושגים ביהדות או בידע כללי. בנוסף מתקיים לעיתים גם ראיון קבוצתי או משימה קבוצתית. הנחיות ספציפיות לגבי המבחנים והראיונות תקבלו מכל מוסד שאליו נרשמתם.

פרטים נוספים על ראיונות לישיבות תיכוניות וכיצד להתכונן אליהם, תוכלו לקרוא כאן

סיוע וליווי בתהליך הרישום והבחירה

ליווי התלמידים בתהליך הבחירה והרישום הינו באחריות המוסד החינוכי בו לומד התלמיד בכיתה ח'. יועצים חינוכיים, מחנכי כיתה ח' ומנהלי מוסדות החינוך מתבקשים על ידי משרד החינוך ללוות ולסייע לכל תלמיד עד למציאת פתרון מיטבי ושיבוץ למוסד שמתאים עבורו.

כמו כן במקרה שתלמיד לא התקבל למוסד שאותו רצה, צוותי החינוך יכולים לסייע לו לערער על ההחלטה או להשתבץ למוסד מתאים אחר.

בכל התהליך ניתן ומומלץ לשתף ולהתייעץ עם יועץ ביה"ס וצוות החינוך והניהול, שיוכלו ללוות אתכם בהתלבטות, בבחירת עדיפויות ובמציאת מענה לשיבוץ מתאים בחמ"ד.

שתף בווטסאפ